Sık Sorulan Sorular

Lisansüstü Öğrenim

Önemli Not: II. Eğitim Tezsiz Yüksek Lisans ve Uzaktan Eğitim Tezsiz Yüksek lisans programlarında Mülakat ve Bilim Sınavı yapılmamaktadır

Lisansüstü kesin kayıt işlemini benim adıma başkası yapabilir mi?

Noter vekaleti verilen kişi aday adına kayıt yaptırabilir.

Hangi durumlarda katkı payı (harç) ödenmektedir ?

Tezli II. Eğitim, Uzaktan Eğitim ve Tezsiz yüksek lisans programlarında katkı payı ücreti alınmaktadır.

Tezsiz Yüksek Lisans Programlarında ALES şartı varmıdır?

Tezsiz yüksek lisans programlarında, Güzel Sanatlar Enstitüsüne başvurularda ve Yabancı uyruklu kontenjanına başvurularda ALES’e girmiş olma şartı aranmaz.

Başvurularda istenen belgelerin asılları mı noter tasdiklilerimi alınmaktadır?

Önkayıt sırasında belgeler, sisteme yüklenmektedir. Yalnız kesin kayıtta tüm belgelerin asılları olmak zorundadır. Tüm belgelerin asılları ibraz edildiği takdirde, fotokopileri Enstitü Müdürlüklerinde onaylanarak kabul edilmektedir. Tüm belgeler başvuru yapılan programın dilinde veya Türkçe tercüme olmak zorundadır.

Lisans programından mezun olmadan başvuru yapabilirmiyim?

Yüksek lisans programlarına başvuracak adayların lisans diplomasına sahip olmaları veya koşullu ön kabul için lisans öğrenimlerinin son yarıyılında öğrenci olmaları gerekir. (Kesin kayıt tarihlerinde mezuniyet belgelerinin ibraz edilmesi gerekmektedir.)

Alan dışı başka bir lisansüstü programa başvuru yapabilirmiyim?

Adayların, başvuracakları alanlarda veya yakın alanlarda Lisans/Yüksek Lisans derecelerini almış olmaları önerilir. Lisans veya Yüksek Lisans derecesini başvurdukları Yüksek Lisans veya Doktora/ programlarından farklı alanda almış olan adaylar Anabilim Dalı ve Enstitü Yönetim Kurulu'nun belirleyeceği Bilimsel Hazırlık Programına katılırlar. Özel şart ve aranan nitelik belirtilen alanlar ilanda belirtilmektedir.

Lisansüstü başvurusu nasıl ve nereye yapılmaktadır?

Üniversitemiz lisansüstü programlarına başvurmak isteyen adayların, ön kayıt için Üniversitemiz web sayfasının (www.marmara.edu.tr) duyurularında ilan edilen başvuru sistemi üzerinden “yeni hesap” oluşturularak sırasıyla ilgili pencerelerden istenilen bilgileri girerek, başvuru ekranında yüklenmesi istenilen belgelerin pdf veya jpeg formatında sisteme yüklenmesi gerekmektedir.

Başvurular (ön kayıt), tamamen internet üzerinden yapılacaktır, sadece kesin kayıt hakkı kazanan adaylar tarafından kesin kayıt tarihlerinde ilgili Enstitülere belge teslimi yapılacaktır.

Lisansüstü (Tezli Yüksek Lisans, Tezsiz Yüksek Lisans, Doktora) başvurular ne zaman yapılacaktır?

  Lisansüstü başvuruları bir eğitim-öğretim yılında, Haziran ve Ocak aylarında iki kez yapılmaktadır, ilgili tarihler  “takvim.marmara.edu.tr”  adresinde verilmektedir.

Tezsiz Yüksek Lisanstan Tezli Yüksek Lisansa geçiş nasıl yapılmaktadır?

Tezsizden Tezliye iki farklı şekilde geçiş yapılabilir;

1- ALES puanınız 60, Yabancı dil puanınız 40 ve not ortalamanız 3,5 ve üzeriyse derslerinizin hepsini tamamladıktan sonra enstitüye dilekçe vererek doğrudan tezli yüksek lisansa geçiş yapabilirsiniz. Bu durumda öğrenci tezsiz yüksek lisanstan mezun olmadan geçiş yapar. Diplomasını tezli yüksek lisansı bitirene kadar alamaz. Tezsiz yüksek lisansta almış olduğu 10 dersi tezli yüksek lisanstaki 7 ders yerine sayılır ve öğrenci Seminer + 2 Dönem Teze Kayıt parası öder. 

 

2- Bu durumda öğrenci tüm derslerini ve projesini tamamlar ortalama 3,50 şartı aranmaz ve tezsiz yüksek lisans diplomasını hemen alır. Öğrencinin ALES puanı en az 60 ve Yabancı dil puanı en az 40 ve üzeriyse dönem başında Lisansüstü kayıt başvurusu yapar. Programa kabulünden sonra tezsiz yüksek lisansta almış olduğu 10 dersi tezli yüksek lisanstaki 5 ders yerine sayılır ve öğrenci 2 Ders + Seminer + 2 Dönem Teze Kayıt parası öder.

Önemli Not: II. Eğitim Tezsiz Yüksek Lisans ve Uzaktan Eğitim Tezsiz Yüksek lisans programlarında Mülakat ve Bilim Sınavı yapılmamaktadır

 

Sık Sorulan Sorular (Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı Link)


Bu sayfa Fen Bilimleri Enstitüsü tarafından en son 02.07.2024 11:55:52 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM